2024. május 14-én tartottuk a Sas (7.b) osztállyal az 5 napos erdélyi osztálykirándulásunk első előkészítő óráját. A kirándulás a HATÁRTALANUL! program keretében Magyarország Kormányának támogatásával valósulhat meg.
Az órán prezentáció segítségével átismételtük a trianoni békediktátumokról tanultakat, a határon kívülre került magyarság helyzetét, létszámát. Külön foglalkoztunk a határon túli magyarság jelenlegi helyzetével, létszámával, a létszámcsökkenés okaival.
Beszéltünk Erdély különböző területeiről, az ott élők sorsáról, nehézségeiről, az életüket befolyásoló történelmi eseményekről. Az erdélyi gyökerekkel rendelkező tanulóink saját családjuk történeteivel tették személyesebbé az elhangzottak és adtak betekintést a kisebbségi lét nehézségeibe.
Ezt követte a kirándulás programjának részletes, napokra lebontott bemutatása Google térképek segítségével. Az egyes programokhoz kapcsolódóan elevenítettük fel a történelemből, irodalomból, vizuális kultúrából és földrajzból tanultakat (Pl. Szent László, Arany János, Petőfi Sándor, Hunyadi család, aradi vértanúk, vallási türelem, a só szerepe, vulkáni tavak kialakulása, lápvidék, építészeti stílusok stb.)
2024. május 24-én került sor a második órára, mely során először a Barangoló digitális tartalom segítségével online feladatokat oldottunk meg. Ezen a felületen a tordai vallásbékével, a Tordai-hasadékkal, tordai csatával, kősóbányászattal, a parajdi sóbánya kialakulásával, a Szent-Anna tó legendájával, az ikervulkánokkal és a vulkáni tavakkal foglalkoztunk.
Az online feladatok után részletesen átismételtük a tanulmányaink során már tanult Szent László legendákat. Ezekből a tanulók készültek fel és elevenítették fel őket.
Az óra végén megegyeztünk a kiránduláson érvényes ? és az iskolai házirendjével összhangban levő -szabályokban, beszélgettünk az elvárt toleráns és tisztelettudó viselkedésről és a busszal való utazás előírásainak betartásáról.
|
|
|